Péřová zavinovačka
Proč originál Hravé cvičení?
- vyvinuto ve spolupráci s dětskou rehabilitační lékařkou
- unikátní množství výplně vhodné od narození po chodící věk ke hře, ke spánku a péči o miminko
- velikost 100 x 100 cm
- pro stabilní zahnízdění není již třeba vkládat do tzv. „hnízdečka“
- společně s terapií fasciální osteopatie pomáhá odstraňovat blokády při tzv. KISS Syndromu
- pomáhá odstraňovat predilekci hlavičky a účinně jí předchází
- dostupné ve výhodném setu vč. polštářku a povlaků
- vhodné i do kočárku se sklopnou úpravou do úplného lehu.
- Pro optimální hygienický komfort doporučujeme pořídit i méně vyplněnou variantu peřinky vyvinutou speciálně do korby kočárku
Peřinka a polštářek v době spánku a bdění
Novorozenec má tendence k záklonu hlavičky a vyosení těla, protože nedokáže na rovné podložce rozložit svou váhu na celá záda. Miminko je přirozeně lekavé, rodí se s tzv. Moorovým reflexem, který způsobuje, že ho vyleká jakýkoliv rychlý pohyb, včetně jeho vlastního. Miminko rozhodí ruce, nohy a začne plakat. Je k neutišení. Tyto reakce ještě více podporují jeho přirozený záklon. K úlekovým reakcím dochází v době bdění i spánku. Miminko si proto v době spánku nemůže na tvrdé rovné podložce adekvátně odpočinout a v době bdění se na tvrdé rovné podložce musí soustředit na to, aby zpracovalo svou úlekovou reakci místo, aby se soustředilo na správné zapojení svalů, správně se nám vyvíjelo a prospívalo.
Miminka velmi často přicházejí na svět s blokádami, tzv. KISS Syndromem, které nevhodná manipulace a pevná podložka k odpočinku i v době bdění ještě více prohlubují, či dokonce vytvářejí další blokády. Péřová zavinovačka Originál Hravé cvičení byla navržena ve spolupráci s dětskou rehabilitační lékařkou tak, aby společně s terapií fasciální osteopatie, která mechanicky blokády uvolňuje, a správnou stimulující péči v rámci celého dne, blokády miminkům účinně odstraňovala.
Optimálně naplněná a naklepaná péřová zavinovačka společně s polštářkem vytvoří miminku ideální podmínky pro odpočinek i hru v době bdění. Jak správně peřinku a polštářek připravit pro odpočinek, k péči o miminko a ke hře najdete zde nebo si můžete stáhnout zde.
V době spánku poskytne péřová zavinovačka miminku prostředí velmi podobné, které zná z dělohy, tedy nabídne mu pocit bezpečí, jistoty a tepla. Péřová zavinovačka vytvoří miminku ohraničený prostor, který mu nedovolí zaklonit hlavičku a vyosit tělo. Polštářek, který je pod hlavičkou správně zahrnutý, vyvýší hlavičku do 45° oproti tělíčku, aby se miminko nezadusilo. Jen tak si dokáže miminko adekvátně odpočinout. Monitor dechu přes peřinku spolehlivě funguje.
V době bdění jsou péřová zavinovačka s polštářkem ideálním pomocníkem ke hře a cvičení již od narození. Polštářek a peřinku nejprve správně načechráme, vložíme do něj děťátko a zahrneme cípy peřinky tak, aby mělo vytvořeno hnízdečko, které mu nedovolí zaklonit hlavičku a vyosit tělo. V této pozici minimalizujeme úlekové reakce dítěte. Stejně jako při spánku je hlavička ve vyvýšení 45° oproti zbytku těla. V době bdění navíc podhrneme i spodní cíp pod nožičky, abychom i nožičky vyvýšili oproti zbytku těla. V tomto hnízdečku si s dítětem hrajeme, komunikujeme s ním a motivujeme jeho psychomotorický vývoj. Dítě se soustředí pouze na správné zapojení svalů a může správně reagovat na stimuly rodiče, jelikož nedochází k úlekovým reakcím a není drážděno záklonem. (Pozn. stejný způsob zahrnutí peřinky využíváme i v horkých letních dnech. Miminko zavinujeme pouze do usnutí, pak ho rozbalíme a cípy zahrneme, aby se v peřince příliš nepotilo.)
V době bdění peřinka nabízí dítěti aktivní pozici, nejedná o pasivní pozici jako například ve vajíčku či lehátku, které nedoporučuje na více než dobu nezbytně nutnou k převozu v autě. Na péřové peřince dítě propadne svou vahou na tvrdou podložku a aktivně si vytvoří optimální hnízdečko, avšak autosedačka či lehátko tuto pozici dítěti pasivně nabízejí.
Naše peřinka byla vyvinuta po dlouhých diskusích a spoluprací s dětskou rehabilitační lékařkou MUDr. Janou Bosákovou tak, aby poskytla dítěti optimální podporu v době bdění i spánku. Výplň tvoří nové drané peří z českého chovu od velkododavatele. Poměr peří je 80 % standard-běžné peří a 20 % peří prachové, z husích podbříšku – jemné. Obsah výplně peřinky je 1,35 kg na 1 m2.
Menší množství výplně se ukázalo jako nedostatečné pro miminka s větší porodní váhou či miminka starší 2 měsíců. Peřinku s polštářkem doporučujeme používat ke spánku až do 3 let věku dítěte – menší dítě je v peřince zabaleno či na ní spí (do cca 10 měsíců), starší dítě spí na polštářku a peřinou se přikryje.
Peřinka a polštářek do kočárku
Peřinku s polštářkem doporučujeme používat i do kočárku. Při jízdě v kočárku zažívá miminko otřesy, které dráždí jeho nervovou soustavu. Peřinka tyto otřesy absorbuje a miminko odpočívá aniž by bylo drážděno. Pokud se Vám peřinka do kočárku nevejde, nabízíme navíc ještě peřinku s menším množstvím výplně speciálně do kočárků (zvláště těch menších). Doporučujeme pořídit obě tyto peřinky, protože vždy může jedna peřinka správně větrat a Vašemu miminku bude vždy zajištěn ideální hygienický komfort na peřince. Polštářek můžete přehazovat, proto u kočárkové varianty nenabízíme polštářek v setu, ale můžete si ho dokoupit zvlášť.
Jak oblékat miminko do peřinky
Ke spánku miminko do peřinky příliš neoblékejte, stačí lehké bavlněné body a dupačky.
Do kočárku oblékněte miminku v zimních a chladnějších dnech přes body a dupačky mikinu, kombinéza ani zimní fusak není třeba. Pokud máte pocit, že by i tak mohla být miminku zima, přikryjte krček dítěte dekou. Nezapomeňte na čepičku, která však může být bavlněná, jelikož v okolí hlavičky je obklopeno peřím a vytvoří si vlastní klima. Oblékejte miminko podobně, jakoby jste oblékali sami sebe pod péřovou bundu. Dítě je v kočárku chráněno péřovou peřinkou, vrchním dílem kočárku a boudičkou, které také přispějí k udržení teploty v kočárku.
Jak používat peřinku v létě
V létě můžete peřinku použít jen jako podložku v zahnízdění. Podložíte miminko plenkami, abyste chránili peří, jak je ukázáno detailně v lekci 8 videokurzu Péče o miminko a v letáku a cípy peřinky zatočíte. Peří má termoregulační vlastnosti, tedy v zimě hřeje a v létě chladí. Když budou vedra ke 40 °, potíte se i nazí, ale vězte, že i v létě je potřeba, aby miminko na peřince leželo, protože nedokáže udržet těžiště na celých zádech. Velmi často je výsledkem pokládání na pevnou podložku stáčení k jedné straně, které se pak velmi komplikovaně později odstraňuje.
V létě je potřeba peřinky hodně větrat a proto doporučuje obě dvě varianty peřinky – set 1 a set 2, které se liší pouze obsahem výplně. Jednu budete mít spíše do kočárku a druhou spíše na doma, ale v případě nutnosti jednu peřinku déle větrat je můžete substituovat.
Miminka můžete do peřinky zabalit pouze na usnutí a pak je rozbalit a cípy zahnízdit. Někdy se ale novorozená miminka tak lekají, že vyžadují zavinutí na celou dobu spánku bez ohledu na roční období, tedy i v létě. Spánek dítěte na peřince nezavinuté, je mnohem kratší než když je v peřince dítě zavinuté. Před zavinutím miminka do peřinky v létě peřinku předem vychlaďte – nejprve vysušte a vyvětrejte v průvanu a pak deskou do mrazáku vychlaďte (podobně jako jsou mrazící kostky do mrazících tašek, lze koupit i plochou desku). Desku zabalte do ručníku, aby peří nezvlhlo. Nejprve zabalte desku do peřinky, kde bude posléze zavinuté miminko. Pak položte zavinuté miminko na chladící desku a nechte na ní dítě spát. Toto oceníte ve velmi parných létech.
Příprava peřinky k odpočinku
Naleznete také v samostatném letáku. Videonávod naleznete ve videokurzu Péče o miminko.
Nejprve naklepeme polštářek, aby se peří rovnoměrně rozložilo.
Načechráme peřinku stejně jako polštářek, čímž dostaneme mezi peří vzduch.
Poté uchopíme peřinku za cípy a peří sklepeme do kulatého rohu
Peřinku položíme na polštářek tak, aby byl kulatý roh rovnoměrně zarovnán s hranou polštářku.
Na peřinku položíme plenku složenou do čtverce, protože miminka se hodně potí na hlavičce. Můžeme na sebe položit i dvě plenky, peřinku tak více chráníme. Položíme-li plenku složenou do čtverce i pod zadeček miminka, chráníme peřinku při případném protečení plenky
Větší plenku položíme navrch. Do této plenky budeme miminko zavinovat. Na plenku položíme lehce oblečené miminko. Budeme-li zavinovat, necháme nad hlavičkou miminka místo, abychom ho do peřinky pohodlně navinuli (platí i pro větší děti). Bude-li dítě ležet příliš vysoko, peřinka ho dostatečně neobejme. Bude-li miminko na plence pouze ležet, prostor nad hlavičkou nemusíme řešit.
Trpí-li vaše dítě Kiss syndromem a blokádami, doporučujeme co nejvíce, zvláště po terapii fasciální osteopatie, miminko do peřinky na spaní zavinovat, i když je větší. Boční cípy peřinky udrží ruce dítěte před tělem, nerozhodí je do tzv. svícnu (iluze spokojeného miminka) a blokády se s menší pravděpodobností vracejí.
Přitiskneme jednu ručičku miminka k tělu. Pozor, ruku příliš nenatahujeme, abychom násilně a dlouhodobě nepovolovali novorozenecké flekční držení. Zatočíme cíp plenky směrem dovnitř, čímž přitisknuté ruce vytvoříme „kapsu“, která brání miminku ruku ze zavinutí vytáhnout. Vytvoříme pevný úvaz, který zakončíme pod miminkem – miminko na něm leží.
Stejně zavážeme i druhou ručičku miminka, zavinutí zakončíme pod miminkem. Je-li miminko malé, můžeme spodní cíp plenky zasunout pod krčkem děťátka.
Spodní cíp peřinky přehneme k bříšku miminka.
U nejmenších dětí zatočíme nejprve roh dovnitř.
Stlačíme peří v levém/pravém cípu peřinky
a přehneme přes tělo děťátka. Totéž uděláme
i s druhým bočním cípem peřinky.
Šňůrkami peřinku stáhneme dle potřeby.
Jak na spaní, tak na hraní podhrneme polštářek pod hlavičku dítěte. Vrchní cípy polštářku zatočíme směrem dovnitř, aby hlavička miminka byla výš než zadeček.
Příprava peřinky ke hře a péři o miminko
Naleznete také v samostatném letáku. Videonávod naleznete ve videokurzu Péče o miminko.
Nejprve naklepeme polštářek, aby se peří rovnoměrně rozložilo.
Načechráme peřinku stejně jako polštářek, čímž dostaneme mezi peří vzduch.
Poté uchopíme peřinku za cípy a peří sklepeme do kulatého rohu
Peřinku položíme na polštářek tak, aby byl kulatý roh rovnoměrně zarovnán s hranou polštářku.
Na peřinku položíme plenku složenou do čtverce, protože miminka se hodně potí na hlavičce.
Navrch položíme větší plenku, budeme-li miminko svlékat nezapomeneme na nepromokavou podložku.
Miminko stabilizujeme položením dlaně na hrudníček. Miminko se zklidní a rozloží svou váhu do podložky.
Volnou rukou uchopíme boční cíp peřinky a točíme (nikoliv tlačíme) jej směrem k tělu miminka. Vytvoříme takto pevný okraj po obou stranách tělíčka děťátka. Stejným způsobem zatočíme pod děťátko i spodní cíp peřinky
Jak na spaní, tak na hraní podhrneme polštářek pod hlavičku dítěte. Vrchní cípy polštářku zatočíme směrem dovnitř, aby hlavička miminka byla výš než zadeček.
Péče o peřinku a polštářek
Doporučujeme peřinku a polštářek pravidelně větrat v průvanu, nikoliv na sluníčku, kde peří praská. Před položením dítěte na peřinku ji správně načechrejte a sklepte do cípu pod hlavičkou. Pod dítě položte vždy plenku (v horkých letních dnech pod hlavičku naskládejte i několik plen do čtverce a během noci několikrát měňte). Peří nechávejte pravidelně, avšak nejdéle 1x za 2 roky, vyčistit, jen tak mohou péřovou peřinku používat i alergici. Alergie na peří se dosud neprokázala, obvykle se jedná o alergii na špínu a prach, které se vyskytují v nedostatečně vyčištěném peří (žádný alergický rodič neměl na cvičení, kde peřinku pravidelně používáme, nikdy problémy).
Základní set Originál Hravé cvičení – peřinka (1,35 kg výplně) + polštářek + povlaky – nabízíme za bezkonkurenční cenu stejně tak jako kočárkovou peřinku (800 g výplně) s povlakem v našem eshopu protože, optimální podmínky pro vývoj Vašeho miminka jsou pro nás prioritou, stejně tak jako jeho samotný vývoj, na který důkladně dbáme v hodinách Hravého cvičení. K zajištění optimálního vývoje tedy doporučujeme zakoupit kompletní výbavu, tj. jak peřinku s polštářkem více vyplněnou, tak peřinku s polštářkem méně vyplněnou do kočárku, které nabízíme v setu i s povlaky. Při zakoupení kompletní výbavy na doma i do kočárku (s dodatečným polštářkem a povlakem či bez), tj. set 1 + set 3 nebo set 1 + set 2, neplatíte poštovné, stejně jako při každé objednávce nad 4 900 Kč.