Péřová zavinovačka

Proč originál Hravé cvičení?

  • vyvinuto ve spolupráci s dětskou rehabilitační lékařkou
  • unikátní množství výplně vhodné od narození po chodící věk ke hře, ke spánku a péči o miminko
  • velikost 100 x 100 cm
  • pro stabilní zahnízdění není již třeba vkládat do tzv. „hnízdečka“
  • účinně pomáhá odstraňovat blokády a predilekce hlavičky či jim předcházet
  • dostupné ve výhodném setu vč. polštářku a povlaků
  • vhodné i do kočárku se sklopnou úpravou do úplného lehu. Doporučujeme vyzkoušet, případně pořídit i méně vyplněnou variantu peřinky vyvinutou speciálně do korby kočárku

Peřinka a polštářek v době spánku a bdění

Novorozenec má tendence k záklonu hlavičky a vyosení těla, protože nedokáže na rovné podložce rozložit svou váhu na celá záda. Miminko je přirozeně lekavé, rodí se s tzv. Moorovým reflexem, který způsobuje, že ho vyleká jakýkoliv rychlý pohyb, včetně jeho vlastního. Miminko rozhodí ruce, nohy a začne plakat. Je k neutišení. Tyto reakce ještě více podporují jeho přirozený záklon. K úlekovým reakcím dochází v době bdění i spánku. Miminko si proto v době spánku nemůže na tvrdé rovné podložce adekvátně odpočinout a v době bdění se na tvrdé rovné podložce musí soustředit na to, aby zpracovalo svou úlekovou reakci místo, aby se soustředilo na správné zapojení svalů, správně se nám vyvíjelo a prospívalo.

Optimálně naplněná a naklepaná péřová zavinovačka společně s polštářkem vytvoří miminku správné podmínky pro odpočinek i hru v době bdění. Jak správně peřinku a polštářek připravit pro odpočinek, k péči o miminko a ke hře najdete zde.

V době spánku poskytne péřová zavinovačka miminku prostředí velmi podobné, které zná z dělohy, tedy nabídne mu pocit bezpečí, jistoty a tepla. Péřová zavinovačka vytvoří miminku ohraničený prostor, který mu nedovolí zaklonit hlavičku a vyosit tělo. Polštářek, který je pod hlavičkou správně zahrnutý, vyvýší hlavičku do 45° oproti tělíčku, aby se miminko nezadusilo. Jen tak si dokáže miminko adekvátně odpočinout. Monitor dechu přes peřinku spolehlivě funguje.

V době bdění jsou péřová zavinovačka s polštářkem ideálním pomocníkem ke hře a cvičení již od narození. Polštářek a peřinku nejprve správně načechráme, vložíme do něj děťátko a zahrneme cípy peřinky tak, aby mělo vytvořeno hnízdečko, které mu nedovolí zaklonit hlavičku a vyosit tělo. V této pozici minimalizujeme úlekové reakce dítěte. Stejně jako při spánku je hlavička ve vyvýšení 45° oproti zbytku těla. V době bdění navíc podhrneme i spodní cíp pod nožičky, abychom i nožičky vyvýšili oproti zbytku těla. V tomto hnízdečku si s dítětem hrajeme, komunikujeme s ním a motivujeme jeho psychomotorický vývoj. Dítě se soustředí pouze na správné zapojení svalů a může správně reagovat na stimuly rodiče, jelikož nedochází k úlekovým reakcím a není drážděno záklonem. (Pozn. stejný způsob zahrnutí peřinky využíváme i v horkých letních dnech. Miminko zavinujeme pouze do usnutí, pak ho rozbalíme a cípy zahrneme, aby se v peřince příliš nepotilo.)

V době bdění peřinka nabízí dítěti aktivní pozici, nejedná o pasivní pozici jako například ve vajíčku či lehátku, které nedoporučuje na více než dobu nezbytně nutnou k převozu v autě. Na péřové peřince dítě propadne svou vahou na tvrdou podložku a aktivně si vytvoří optimální hnízdečko, avšak autosedačka či lehátko tuto pozici dítěti pasivně nabízejí.

Naše peřinka byla vyvinuta po dlouhých diskusích a spoluprací s dětskou rehabilitační lékařkou MUDr. Janou Bosákovou tak, aby poskytla dítěti optimální podporu v době bdění i spánku. Výplň tvoří nové drané peří z českého chovu od velkododavatele. Poměr peří je 80 % standard-běžné peří a 20 % peří prachové, z husích podbříšku – jemné. Obsah výplně peřinky je 1,35 kg na 1 m2.

Menší množství výplně se ukázalo jako nedostatečné pro miminka s větší porodní váhou či miminka starší 2 měsíců. Peřinku s polštářkem doporučujeme používat ke spánku až do 3 let věku dítěte – menší dítě je v peřince zabaleno či na ní spí (do cca 10 měsíců), starší dítě spí na polštářku a peřinou se přikryje.

Peřinka a polštářek do kočárku

Peřinku s polštářkem doporučujeme používat i do kočárku. Při jízdě v kočárku zažívá miminko otřesy, které dráždí jeho nervovou soustavu. Peřinka tyto otřesy absorbuje a miminko odpočívá aniž by bylo drážděno. Pokud se Vám peřinka do kočárku nevejde, nabízíme navíc ještě peřinku s menším množstvím výplně speciálně do kočárků (zvláště těch menších). Doporučujeme pořídit obě tyto peřinky (samozřejmě s ohledem na Vaše finanční možnosti), protože vždy může jedna peřinka správně větrat a Vašemu miminku bude vždy zajištěn ideální hygienický komfort na peřince. Polštářek můžete přehazovat, proto u kočárkové varianty nenabízíme polštářek v setu, ale můžete si ho dokoupit zvlášť.

Jak oblékat miminko do peřinky

Ke spánku miminko do peřinky příliš neoblékejte, stačí lehké bavlněné body a dupačky.

Do kočárku oblékněte miminku v zimních a chladnějších dnech přes body a dupačky mikinu, kombinéza ani zimní fusak není třeba. Pokud máte pocit, že by i tak mohla být miminku zima, přikryjte krček dítěte dekou. Nezapomeňte na čepičku, která však může být bavlněná, jelikož v okolí hlavičky je obklopeno peřím a vytvoří si vlastní klima. Oblékejte miminko podobně, jakoby jste oblékali sami sebe pod péřovou bundu. Dítě je v kočárku chráněno péřovou peřinkou, vrchním dílem kočárku a boudičkou, které také přispějí k udržení teploty v kočárku.

Jak používat peřinku v létě

V létě můžete peřinku použít jen jako podložku v zahnízdění. Podložíte miminko plenkami, abyste chránili peří, jak je ukázáno detailně v lekci 8 videokurzu Péče o miminko a v letáku a cípy peřinky zatočíte. Peří má termoregulační vlastnosti, tedy v zimě hřeje a v létě chladí. Když budou vedra ke 40 °, potíte se i nazí, ale vězte, že i v létě je potřeba, aby miminko na peřince leželo, protože nedokáže udržet těžiště na celých zádech. Velmi často je výsledkem pokládání na pevnou podložku stáčení k jedné straně, které se pak velmi komplikovaně později odstraňuje.

V létě je potřeba peřinky hodně větrat a proto doporučuje obě dvě varianty peřinky – set 1 a set 2, které se liší pouze obsahem výplně. Jednu budete mít spíše do kočárku a druhou spíše na doma, ale v případě nutnosti jednu peřinku déle větrat je můžete substituovat.

Miminka můžete do peřinky zabalit pouze na usnutí a pak je rozbalit a cípy zahnízdit. Někdy se ale novorozená miminka tak lekají, že vyžadují zavinutí na celou dobu spánku bez ohledu na roční období, tedy i v létě. Spánek dítěte na peřince nezavinuté, je mnohem kratší než když je v peřince dítě zavinuté. Před zavinutím miminka do peřinky v létě peřinku předem vychlaďte – nejprve vysušte a vyvětrejte v průvanu a pak deskou do mrazáku vychlaďte (podobně jako jsou mrazící kostky do mrazících tašek, lze koupit i plochou desku). Desku zabalte do ručníku, aby peří nezvlhlo. Nejprve zabalte desku do peřinky, kde bude posléze zavinuté miminko. Pak položte zavinuté miminko na chladící desku a nechte na ní dítě spát. Toto oceníte ve velmi parných létech.

Péče o peřinku a polštářek

Doporučujeme peřinku a polštářek pravidelně větrat v průvanu, nikoliv na sluníčku, kde peří praská. Před položením dítěte na peřinku ji správně načechrejte a sklepte do cípu pod hlavičkou (viz návod). Pod dítě položte vždy plenku (v horkých letních dnech pod hlavičku naskládejte i několik plen do čtverce a během noci několikrát měňte). Peří nechávejte pravidelně, avšak nejdéle 1x za 2 roky, vyčistit, jen tak mohou péřovou peřinku používat i alergici. Alergie na peří se dosud neprokázala, obvykle se jedná o alergii na špínu a prach, které se vyskytují v nedostatečně vyčištěném peří (žádný alergický rodič neměl na cvičení, kde peřinku pravidelně používáme, nikdy problémy).

Ceník péřových produktů

Základní set – peřinka (1,35 kg výplně) + polštářek + povlaky – nabízíme za bezkonkurenční cenu stejně tak jako kočárkovou peřinku (800 g výplně) protože, optimální podmínky pro vývoj Vašeho miminka jsou pro nás prioritou, stejně tak jako jeho samotný vývoj, na který důkladně dbáme v hodinách Hravého cvičení. Ostatní kombinace produktů již nejsou tak výhodné, avšak rovněž je lze zakoupit.